Przemysł cementowy w Polsce ma wiele dekad doświadczenia we współpracy z uczelniami i środowiskiem naukowym. Obejmuje ona wiele obszarów i rozwija się wraz z transformacją branży, która miała miejsce na przestrzeni aż 150 lat produkcji cementu w naszym kraju.

200 lat produkcji cementu

W tym roku przypada 200-lecie opatentowania cementu portlandzkiego na świecie oraz 150-lecie rozpoczęcia jego produkcji w Opolu, na terenie Cementowni Odra - najstarszej czynnej cementowni w Polsce i w Europie. Jubileusz był okazją do zorganizowania konferencji naukowej "200 lat Portland cementu - Cementownie Śląska Opolskiego" oraz premiery książki Teresy Kudyby "Dawne cementownie Śląska Opolskiego".

Podczas wydarzenia wystąpili prelegenci z prezentacjami o przemyśle cementowym i wapienniczym, o działalności jednostek naukowo-badawczych Sieci Łukasiewicz, o tematyce historycznej, przyrodniczej i paleontologicznej. Reprezentowali oni między innymi sektor cementowy i wapienniczy, Muzeum Śląska Opolskiego, AGH w Krakowie, UMCS w Lublinie, Politechnikę Wrocławską, Polską Akademię Nauk oraz Uniwersytet Opolski.

Stała współpraca z uczelniami

Grupa Górażdże od lat współpracuje z wieloma ośrodkami akademickimi w Polsce. Wspólne działania prowadzi między innymi z: Politechniką Śląską - w obszarach badawczym, edukacyjnym i kadrowym, Politechniką Krakowską - poprzez konferencje naukowo-techniczne "Zagadnienia Materiałowe", Politechniką Opolską - w obszarze badawczym, AGH w Krakowie - w zakresie praktyk i staży, a także z Uniwersytetem Opolskim, wspólnie realizując Program Ochrony Bioróżnorodności.

Holcim Polska prowadzi Zrównoważony Program Stypendialny dla studentek i studentów 3 roku studiów inżynierskich na kierunkach takich jak: automatyka i robotyka, ceramika, inżynieria górnicza, mechatronika oraz mechanika i budowa maszyn. Współpracuje także z uczelniami, między innymi z Politechniką Świętokrzyską, Politechniką Białostocką, oraz Politechniką Bydgoską. Wspiera również organizacje akademickie, prowadzi wykłady i szkolenia oraz zaprasza na praktyki.

Organizowany przez Cemex Polska konkurs prac dyplomowych "Kreuj zieloną przyszłość z Cemex" jest skierowany do absolwentów oraz studentów wyższych uczelni technicznych i ma na celu nagrodzenie najlepszych prac dyplomowych, skupionych wokół tematyki innowacyjnych rozwiązań technologicznych i produktowych w branży cementowej, betonowej i kruszywowej. Poza współpracą z uczelniami, Cemex Polska realizuje także program praktyk i staży.

Otwarci na dzielenie się wiedzą

Cementownia Odra włącza się w działania edukacyjne, m.in. poprzez stałą współpracę z Politechniką Opolską, Uniwersytetem Opolskim i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie. Firma udostępnia uczelniom swój sprzęt pomiarowo-badawczy do badań naukowych, została również jednym z pierwszych darczyńców na rzecz utworzenia Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego.

Na bliską współpracę ze środowiskiem akademickim stawia Cement Ożarów. Wspólne działania z Politechniką Rzeszowską obejmują prowadzenie wykładów dla studentów na temat produkcji cementu i jego wykorzystania czy organizację konferencji, wizyt i praktyk studenckich. Nowe talenty firma pozyskuje, uczestnicząc w wydarzeniach organizowanych na uczelniach - takich jak targi pracy w krakowskiej AGH.

Dzielenie się wiedzą ma różne wymiary, a jednym z nich są odwiedziny w zakładach. Tak było podczas konferencji Palges, której uczestnicy odbyli wizytę w Kopalni Kowala. Z kolei zakład oraz kopalnię Cement Ożarów zwiedzili studenci AGH w Krakowie, którzy przybyli tam w międzynarodowym gronie. Cementownia Warta gościła natomiast studentów m.in. z Politechniki Łódzkiej - Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej oraz Instytutu Geologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Masz pytanie?

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie.