Branża cementowa to sektor, który zawsze miał silne zaplecze naukowe. Współpraca z uczelniami, środowiskiem akademickim, szkołami czy technikami znacznie wykracza poza samo kształcenie przyszłych kadr oraz obejmuje szereg wspólnych działań i wydarzeń, na czele z Konferencją Dni Betonu.

Dekady doświadczeń

Dni Betonu to jedno z największych wydarzeń naukowo-technicznych o tematyce budowlanej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Historia organizowanej przez SPC konferencji sięga 2000 r. i od tej pory budowała ona swoją pozycję, w 2023 r. gromadząc rekordową liczbę 1077 uczestników. Dni Betonu to przestrzeń do dyskusji i wymiany doświadczeń pomiędzy szeroko pojętą branżą produkcji materiałów budowlanych oraz środowiskiem naukowym i akademickim, które ma znaczący wkład w program, zakres tematyczny oraz wydarzenia towarzyszące - takie jak konkurs Power Concrete.

Kolejnym wymiarem współpracy przemysłu cementowego i nauki są wydarzenia tematyczne i branżowe, w tym dotyczące nawierzchni betonowych. Wystarczy wspomnieć Concrete Roads, warsztaty dla projektantów infrastruktury drogowej, NOVDROG, Konferencję Drogowo-Mostową, Techniczne Dni Drogowe, Krakowskie Dni Nawierzchni czy Wrocławskie Dni Mostowe. Podczas tych i szeregu innych wydarzeń przedstawiciele uczelni dzielą się wiedzą oraz dobrymi praktykami na temat technologii betonowych w drogownictwie i infrastrukturze.

Stowarzyszenie Producentów Cementu ma już blisko 25 lat doświadczenia we współpracy z uczelniami w szeroko pojętym zakresie architektury i budownictwa. Są to zarówno warsztaty Architektura Betonowa, jak i konkurs o tym samym tytule. Oba wydarzenia mają na celu promowanie wykorzystania betonu w architekturze do tworzenia wyjątkowych obiektów i konstrukcji. SPC od lat wspiera również Olimpiadę Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, która rozwija wśród uczniów liceów i techników zainteresowanie budownictwem, a także daje im możliwość pogłębienia wiedzy oraz umiejętności.

Cementownie współpracują z uczelniami

Barbórkowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych AGH to jedno z wydarzeń, w którym uczestniczył Cement Ożarów. Firma zorganizowała również Cement Ożarów Day na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, prezentując nie tylko proces produkcji cementu, ale i możliwości planowania własnej ścieżki rozwoju w branży. Cement Ożarów we współpracy z uczelniami zorganizował także Kongres Technologów, a przedstawiciele firmy regularnie są obecni na targach pracy, m.in. na Politechnice Świętokrzyskiej czy AGH.

Współpraca Dyckerhoff Polska z uczelniami ma charakter międzynarodowy. Kopalnię Kowala odwiedzili studenci paleobiologii z Uniwersytetu Fryderyka i Alexandra w Erlangen-Norymberdze, których gościło Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Dyckerhoff Polska prezentował także rozwój przemysłu cementowego oraz jego działania z obszaru zrównoważonego rozwoju m.in. na forum Katedry Technologii Materiałów Budowlanych WIMiC AGH oraz Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Z kolei dla uczniów i nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Włodzimierza Leonarda Lubańskiego na terenie Cementowni Nowiny odbyła się wyjątkowa lekcja geografii, podczas której przyszli studenci mieli okazję zwiedzić zakład.

Na kampusie AGH w Krakowie powstała Strefa Studenta by Lafarge, zapewniająca nowoczesne i komfortowe warunki do nauki oraz odpoczynku. Inauguracja Roku Akademickiego Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH objęła kolejne wspólne sadzenie drzew, natomiast studentom biorącym udział w Zrównoważonym Programie Stypendialnym Lafarge oferuje 3-miesięczny staż, comiesięczne stypendium i wsparcie ekspertów przy pisaniu pracy dyplomowej. Lafarge Polska współpracuje także z Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Politechniką Poznańską czy Politechniką Bydgoską.

Konkursy i stypendia dla studentów

Cemex Polska już po raz trzeci zaprosił studentów do udziału w konkursie "Kreuj zieloną przyszłość z Cemex" na najlepszą pracę licencjacką, magisterską, inżynierską lub podyplomową o tematyce innowacyjnych rozwiązań dla branży cementowej, betonowej lub/i kruszywowej. Firma razem z magazynem Builder Polska organizuje także przeznaczony dla studentów program edukacyjny "Builder for the Future" oraz Dni Młodego Architekta, które w 2023 r. odbyły się m.in. na Politechnikach: Warszawskiej, Łódzkiej, Wrocławskiej i Gdańskiej.

Heidelberg Materials Polska wspólnie z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH zorganizował konkurs na najlepszą pracę magisterską oraz inżynierską, będący kolejnym z obszarów wieloletniej współpracy. Obejmuje ona między innymi wizyty studentów w Cementowni Górażdże, Centrum Technologicznym Betotech i Kopalni Górażdże, sponsoring oraz uczestnictwo w najważniejszych dla uczelni wydarzeniach - Balu Ceramika czy Rajdzie Ceramika w Pieninach, a także udział w targach pracy.

Cementownia Warta od kilkunastu lat wspiera program stypendialny "Równe Szanse", organizowany przez Fundację na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego. Od tego czasu firma przekazała 35 stypendiów dla uczniów i studentów z powiatu pajęczańskiego, będących w trudnej sytuacji materialnej, a posiadających wysokie wyniki w nauce. Cementownia Warta gościła również na terenie zakładu studentów m.in. z Politechniki Łódzkiej czy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Grupa Odra Cement współpracuje z Uniwersytetem Opolskim w zakresie przyznawania nagród za najlepsze prace magisterskie dla studentów Wydziału Przyrodniczo-Technicznego. Laureaci wyłonieni zostaną w drodze konkursu, a oceniane będą prace poświęcone oddziaływaniu przemysłu na środowisko. Cementownia Odra ufundowała nagrodę pieniężną oraz specjalną statuetkę "Opolski margiel", nawiązującą do produkcji cementu.

Masz pytanie?

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie.