Na rzecz środowiska i lokalnej społeczności
Grupa Górażdże od prawie dekady, bo od 2014 r. współpracuje z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków (OTOP). W ramach wspólnych działań zebrano i przeanalizowano dane dotyczące walorów przyrodniczych 17 kopalń surowców mineralnych należących do Grupy Górażdże. Stąd też wszelkie inicjatywy podejmowane na rzecz skrzydlatych istot są wynikiem wcześniej przeprowadzonych dokładnych analiz i badań.
Cementownia Warta blisko współpracuje z Fundacją na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego, wspierając program stypendialny „Równe Szanse”. W kooperacji z Fundacją „Jestem widoczny – jestem bezpieczny” zorganizowała z kolei akcję edukacyjną i spotkania w szkołach podstawowych w regionie, gdzie dzielono się wiedzą na temat podstawowych zasad ruchu drogowego. Na zakończenie każdego spotkania uczestnicy otrzymywali ufundowane przez Cementownię Warta kamizelki i odblaski.
Cement Ożarów współpracuje m.in. z fundacją polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Dzięki tej kooperacji co roku organizowany jest Festiwal Góry Literatury, a firma jest jednym z partnerów tej inicjatywy. Wspiera także Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Tacy Sami” z Ostrowca Świętokrzyskiego. Z pomocą organizacjom pozarządowym przychodzi również Cementownia Odra. Wspiera m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w Lewinie Brzeskim, które od ponad 25 lat aktywnie działa na rzecz pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami.
NGO ze wsparciem od fundacji
Lafarge współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, finansując cenne społecznie projekty. Inicjatywą, która umożliwia realizację przedsięwzięć zgłaszanych przez NGO, jest program grantowy - prowadzony przez Fundację Lafarge - Wspólnie. Aplikujący mogą uzyskać dofinansowanie o na realizację projektów odpowiadających na lokalne potrzeby. Jak podkreślają pomysłodawcy, kluczowym celem programu jest angażowanie społeczności z okolic zakładów do działań na rzecz zagospodarowania przestrzeni wspólnej, edukacji i promocji zdrowia oraz ochrony środowiska naturalnego i bioróżnorodności.
W ramach 5. edycji programu "Wspólnie dla Regionu" Lafarge Polska, wsparcie trafiło między innymi do sołectwa Sadłogoszcz w gminie Barcin na realizację projektu "Koszykowy zawrót głowy". Ludowy Klub Sportowy Dąb Barcin przeznaczył pozyskaną dotację na zakup sprzętu sportowego dla dzieci i młodzieży. Sołectwo Krotoszyn wydatkowało przyznane środki finansowe na stworzenie placu zabaw przy Świetlicy Wiejskiej w Krotoszynie. Pomysłodawcy pamiętali również o promowaniu turystyki i krajoznawstwa. Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne RAZEM zawnioskowało o wsparcie rozbudowy punktu widokowego w Skorkowie, a Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Świętokrzyski w Kielcach pozyskało wsparcie na promocję Przyrodniczego Szlaku Małogoszcz-Chęciny.
CEMEX Polska powołał Fundację Budujemy Przyszłość, aby realizować cele związane ze społecznym zaangażowaniem oraz wspierać ważne przedsięwzięcia obywatelskie. Dzięki temu organizacje pozarządowe mogą liczyć na wsparcie finansowe dla projektów ważnych z punktu widzenia lokalnych społeczności. CEMEX Polska w oparciu o działalność fundacji wspiera inicjatywy, które są ważne dla mieszkańców - sąsiadów zakładów. Firma chce w ten sposób inspirować lokalne społeczności, rozwijając kapitał społeczny.
Pod koniec czerwca Fundacja CEMEX „Budujemy Przyszłość” po raz 14. przyznała granty finansowe organizacjom pozarządowym i placówkom oświatowym w ramach konkursu „Fabryka Pomysłów”. Dotacje przyznano 13 beneficjentom, których inicjatywy koncentrowały się wokół budowania i promowania świadomości ekologicznej, ochrony i zachowania bioróżnorodności, ochrony zwierząt oraz dziedzictwa przyrodniczego. Wkrótce zrealizowane zostaną takie przedsięwzięcia jak: „To my! Pokolenie eko!”, „Środowisko wokół nas – małe kroki w dużej sprawie – poznaj i chroń nasz Ekoświat”, "Naturalne budowanie", „Natura – nasze wspólne dobro” czy „Woliera dla kociego przyjaciela”. Projekty mają na celu rozwijanie wiedzy ekologicznej oraz ochronę bioróżnorodności środowiska naturalnego.
Również Grupa Górażdże wspiera organizacje pozarządowe, chcąc zmieniać otoczenie z pomocą programu grantowego Fundacji Górażdże - Aktywni w Regionie. Wspiera ona realizację projektów i inicjatyw społecznych w miejscowościach sąsiadujących z zakładami Grupy Górażdże. Dofinansowanie w ramach konkursu grantowego może trafić do tych, którzy przedstawią najciekawsze propozycje o znaczeniu lokalnym i regionalnym. Program ma dofinansowywać projekty w takich obszarach jak: ekologia, nauka i edukacja, kultura, poprawa lokalnej infrastruktury i zagospodarowanie przestrzeni, sport, ochrona i profilaktyka zdrowia.
W ramach tegorocznej edycji programu "Aktywni w Regionie" wsparcie trafi do 48 inicjatyw z całej Polski. W obszarze edukacji ekologicznej Muzeum Śląska Opolskiego zamierza przeprowadzić cykl spotkań warsztatowych "Muzeum na zielono". W ramach troski o rozwój społeczności lokalnych Stowarzyszenie Przyjaciół Kamienia Śląskiego w ramach projektu "Wieże kwiatowe ustawimy i Kamień pięknie kwiatami przyozdobimy" zamierza zadbać o estetykę przestrzeni publicznych. Natomiast Stowarzyszenie na rzecz odnowy i rozwoju wsi "Góral Sidzina" zrealizuje już 6. edycję Festiwalu Folkloru Góralskiego. Wsparcie ze środków wyasygnowanych przez Grupę Górażdże trafi także m.in. do Ochotniczej Straży Pożarnej w Skoroszycach, która zamierza przeprowadzić Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze.