Mecenat nad kulturą jest jednym z kluczowych obszarów zaangażowania przemysłu cementowego w życie lokalnych społeczności. Działania zakładów obejmują wsparcie wydarzeń ogólnopolskich i lokalnych, a także inicjowanie projektów kulturalnych dla dzieci i młodzieży. Za wieloletni wkład w rozwój kultury cementownie są nagradzane przez samorządy oraz doceniane przez ich mieszkańców.

Cementownie mecenasami kultury

W 2022 r. Cementownia Odra została uhonorowana Nagrodą Miasta Opola za wsparcie i mecenat nad rozwojem lokalnej kultury, a także za wieloletnią współpracę z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu oraz Muzeum Śląska Opolskiego. Zakład od lat wspiera organizację lokalnych wydarzeń kulturalnych. Sponsorując coroczną wystawę w Galerii Aneks, promuje i talenty artystów sztuki współczesnej. Cementownia Odra wraz z Grupą Górażdże włączyła się także do realizacji wystawy „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”. Wspierała również m.in. wystawę „Królewska dzielnica Opola” o dzielnicy Zakrzów czy warsztaty „To MY tworzymy Świat”, obrazujące industrialne piękno Cementowni Odra.

Grupa Górażdże od 1993 r. patronuje Filharmonii Opolskiej, za co otrzymała m.in. nominację do nagrody Ministra Kultury „Mecenas roku”. Firma od 1996 r. jest jednym z głównych sponsorów Fundacji Sanktuarium Góra Św. Anny, wspierała także Opolskie Konfrontacje Teatralne czy projekt „Klasycy sztuki współczesnej”, organizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu. Co roku wsparcie z programu grantowego Fundacji Górażdże - Aktywni w Regionie otrzymują kolejne inicjatywy kulturalne. W ostatnich latach były to m.in. wydarzenia: Jesienny Romans „Barwy Miłości Różnych Narodów”, Opolski Bank Talentów, II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka. „Spisak i przyjaciele”, gminne dożynki w Prószkowie, Festiwal Książki Opole, Spotkania z muzyką klasyczną w Gogolinie czy Festiwal Folkloru Góralskiego, organizowany przez gminę Skoroszyce.

Cement Ożarów od lat angażuje się w działania na rzecz lokalnej kultury, będąc mecenasem Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki” - jednego z najważniejszych elementów dziedzictwa Ziemi Świętokrzyskiej, organizującego m.in. wystawę „Krzemień w przyrodzie i kulturze”. Firma wspiera także odbywający już od niemal trzech dekad Ogólnopolski Plener Malarski, Plener Rzeźby, Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, a także konkurs „O!znaki Pracy”, które już na stałe wpisały się kalendarz lokalnych wydarzeń kulturalnych.

Programy grantowe, wolontariat i wsparcie

Poprzez realizowany przez Fundację CEMEX - Budujemy Przyszłość program grantowy „Fabryka Pomysłów” oraz wolontariat pracowniczy firmy, wsparcie zyskują lokalne inicjatywy kulturalne. W 2022 r. m.in. został urządzony Misiowy Skwer we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Chełmie, w Kostrzyńskim Centrum Kultury odbyły się warsztaty fotograficzne, Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach zorganizował warsztaty „Kultura na Pustyni”, a lubelskie Stowarzyszenie Rady Rodziców przy MDK w Chełmie przeprowadziło działania artystyczne pod hasłem „Przyjaźń nie zna granic - to, co nas łączy”. W Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie „Ale Meksyk” - poświęcone kulturze tego kraju, a uczniowie z II LO im. Jana Pawła II w Łukowie wraz z wolontariuszami CEMEX Polska stworzyli kącik czytelniczy.

Dzięki programowi grantowemu Fundacji Lafarge - Wspólnie, lokalne organizacje i instytucje kultury zyskują wsparcie w realizacji kolejnych projektów. Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie urządził salonik seniora, wyremontował salę warsztatowo-szkoleniową, zakupił zestawy do zajęć ruchowych i konstrukcyjnych na świeżym powietrzu czy przeprowadził cykl spotkań wakacyjnych dla dzieci. Muzeum Regionalne w Bobolicach zorganizowało obchody Światowego Dnia Drzewa i zajęcia dla dzieci, Fundacja Kultura Trakcja przeprowadziła sadzenie drzew na skwerze przy bibliotece w Luboniu, został także wykonany remont pomieszczeń w budynku w Skorkowie dla Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Razem”. Cementownia Małogoszcz od lat wspiera również Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dzieci i Młodzieży „Nad Wierną Rzeką”, zaangażowała się także w Ogólnopolskie Konfrontacje Zespołów Tanecznych czy konkurs recytatorski „Powstanie Styczniowe w poezji i prozie”.

„Kultura z Cementownią Warta” to organizowane przez 7 lat - do 2019 r. - koncerty, prezentujące dorobek zakładowej orkiestry oraz współpracujących z nią solistów i zespołów. To także jedno z największych wydarzeń kulturalnych na terenie powiatu pajęczańskiego. Początkowo występy miały wyłącznie formę estradową, ale wraz ze stale przygotowywanym nowym repertuarem zostały zaprezentowane w szerszym gronie muzyków, w tym także w wersji z muzyką klasyczną. Jeszcze dłuższą, bo aż 19-letnią historię ma Regionalny Festiwal Wokalny „Warta - Song”, którego ostatnia edycja odbyła się w 2022 r. W dotychczasowych edycjach konkursu na scenie zaprezentowało się blisko 750 uczestników w kilku kategoriach wiekowych, reprezentujących lokalne szkoły i ośrodki kultury.

Wystawę „Historia Ziemi Świętokrzyskiej zapisana w skałach - dzieje górnictwa”, zrealizowaną przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, wsparła organizacyjnie Cementownia Nowiny. Zakład uruchomił także firmową bibliotekę, w której powstanie aktywnie zaangażowali się pracownicy. W ramach Dnia Księgarza firma zorganizowała również bookcrossing, czyli coraz popularniejszą wymianę książek.

Masz pytanie?