Przemysł cementowy w Polsce jest skupiony wokół 12 zakładów, w tym 10 cementowni pracujących w pełnym cyklu produkcyjnym. Każdy z zakładów ma istotne znaczenie lokalne - zarówno gospodarcze, jak i społeczne - dzięki zaangażowaniu w życie regionów.

Cementownie aktywne lokalnie

Piknik Miejski Ożarów to lokalne wydarzenie, na którym bawiły się tłumy mieszkanek i mieszkańców miasta oraz jego okolic. W tym roku nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych czy pysznych wyrobów od Kół Gospodyń Wiejskich, a na zakończenie wspólnej zabawy odbyły się koncerty. Wieloletnim partnerem wydarzenia jest Cement Ożarów, który aktywnie angażuje się w życie regionu.

Relacje branży cementowej z lokalnymi społecznościami wzmacniają także dni otwarte w zakładach, które w tym roku zorganizowały: Cementownia Warta, Cementownia Odra oraz Cementownia Chełm. Podczas każdego z wydarzeń na uczestniczki i uczestników czekała nie tylko możliwość zwiedzenia zakładów i poznania procesu produkcji cementu, ale także atrakcje, wydarzenia towarzyszące i koncerty.

CEMEX Polska wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rędzinach zorganizował XVII Rodzinny Rajd Rowerowy. W tym roku jego trasa rozpoczynała się i kończyła w Rudnikach, na terenie Kamieniołomu Lipówka, a przebiegała przez urokliwe zakątki w pobliżu Cementowni Rudniki. Długość trasy wyniosła blisko 40 km, a w drogę wyruszyło ponad 200 cyklistów.

W okresie letnim producenci cementu zaangażowali się także w szereg działań lokalnych. Wolontariat pracowniczy Cementowni Warta wsparł Schronisko w Trębaczewie, a wolontariuszki i wolontariusze Fundacji CEMEX "Budujemy Przyszłość" przeprowadzili renowację ogrodu w Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie. Z kolei Cementownia Odra wsparła Publiczną Szkołę Podstawową nr 7 im. Jakuba Kani w Opolu, przekazując placówce traktor ogrodowy.

Na rzecz środowiska i regionów

Fundacja "Górażdże - Aktywni w Regionie" po raz kolejny przyznała granty na lokalne projekty. Łącznie 36 inicjatyw zostało dofinansowanych kwotami od 1 do 15 tysięcy złotych. Heidelberg Materials zainaugurował także 6. edycję konkursu Quarry Life Award, którego celem jest popularyzacja i ochrona walorów przyrodniczych terenów kopalni surowców mineralnych oraz poszukiwanie nowych pomysłów na ochronę i promocję bioróżnorodności tych terenów.

Fundacja Holcim po raz kolejny dołączyła do inicjatywy sprzątania rzek w ramach projektu "Operacja Czysta Rzeka", łącząc przyjemne (spływ kajakowy) z pożytecznym (sprzątanie śmieci). Działania objęły trzy akcje sprzątania rzek - Czarnej Nidy w okolicy Radkowic, odcinka Wisły w okolicach Tyńca w Małopolsce oraz rzeki Świder na Mazowszu - podczas których zebrano łącznie 600 kg odpadów.

Z kolei na terenie Kamieniołomu Zgórsko pojawili się... karatecy. Wszystko za sprawą młodzieży z Klubu Karate Kyokushin "Chicara" sekcja SP Nowiny, dla której tereny w rejonie Cementowni Nowiny stały się plenerem fotograficznym. Co ciekawe, wcześniej odbył się tam... ślub. Na mocy porozumienia władz gminy z zarządem zakładu, to miejsce to zostało wpisane jako alternatywne dla tradycyjnej sali ślubów urzędu.

Masz pytanie?