Biegowo, aktywnie i charytatywnie
Wśród projektów sportowych, wspieranych przez cementownie, nie mogło zabraknąć popularnych imprez biegowych. Przykładem może być Pajęczański Bieg Niepodległości, organizowany z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Trasa biegu została zaplanowana tak, aby uczestnicy mogli zobaczyć istotne miejsca historyczne i kulturalne: pomnik przyrody - 700-letnią lipę, Sanktuarium Matki Bożej Pajęczańskiej czy mural rotmistrza Witolda Pileckiego. W wydarzeniu biorą udział również pracownicy-biegacze z Akademii Biegania przy Cementowni Warta, która wspiera jego organizację.
Pasjonatów biegania inspiruje również Dyckerhoff Polska. Zawodnicy, w tym pracownicy zakładu, biorą udział w ulicznym Biegu o Nowińskie Kominy. Co roku w wydarzeniu startuje kilkuset uczestników, na których na mecie czekają pamiątkowe medale. Zwycięzcy rywalizacji otrzymują także puchary i nagrody rzeczowe. Tradycja imprezy sięga lat 60. XX wieku, kiedy z okazji Dnia Budowlańca w Nowinach organizowano zawody sportowe, promujące aktywny styl życia.
Akademia Nordic Walking i Akademia Biegania to inicjatywy Cementowni Warta, które mają na celu promowanie zdrowego trybu życia. Zakład organizuje także Rajd Rowerowy Warciańskim Szlakiem, który w 2023 r. odbędzie się już po raz szesnasty. W ubiegłym roku na linii startu przed biurowcem Cementowni Warta zgromadziło się 200 osób. Odpowiednio wyposażeni w odblaskowe koszulki techniczne i wodę wyruszyli na szlak wiodący przez Niwiska Dolne, Wąsosz, Kule i Trzebcę, do malowniczych terenów przy zakolu rzeki Kocinka w okolicy Kuźnicy.
Wymiar sportowy, ale również charytatywny, miał I Charytatywny Bieg „Dni Betonu w Biegu”, poprzedzający tę branżową konferencję. Opłata rejestracyjna została przeznaczona na wsparcie Fundacji „Na Ratunek”, działającej od ponad trzydziestu lat na rzecz małych pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Przylądek Nadziei. Podczas tegorocznych Dni Betonu odbędzie się kolejna edycja charytatywnego biegu, na którą trwają już zapisy.
Od piłki nożnej po zapasy
Cementownie angażują się także w czołowy polski sport, czyli piłkę nożną. Cementownia Warta organizuje Turniej Piłkarski o Puchar Prezesa Cementowni Warta, połączony z organizacją Dni Otwartych Drzwi. Lokalny klub piłkarski Alit Ożarów wspiera natomiast Cementownia Ożarów. Czwartoligowy zespół działa od 43 lat, najpierw jako Międzyzakładowy Klub Sportowy „Budowlani”, a dziś jako MKS Alit Ożarów, niezmiennie wspierany przez Cement Ożarów.
Od połowy lat 90. Górażdże Cement jest głównym sponsorem Klubu Sportowego „Budowlani” z Opola - jednego z czołowych polskich klubów podnoszenia ciężarów. Z „Budowlanych” wywodzą się polscy medaliści olimpijscy, mistrzostw Europy i świata, między innymi Tadeusz Rutkowski, Szymon Kołecki i Bartłomiej Bonk. Zawodnicy wspieranego przez Górażdże Cement klubu mają na swoim koncie szereg medali w rozgrywkach olimpijskich, a także światowych i europejskich.
Również CEMEX Polska aktywnie angażuje się w sport, od wielu lat wspierając zapaśniczki i zapaśników Cementu Gryf Chełm. To klub z wielkimi tradycjami i jeszcze większymi sukcesami. Wystarczy wspomnieć, iż ma w swoim dorobku blisko 50 medali, zdobytych podczas Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Świata. Wieloletnie wsparcie przyczynia się do spełnienia marzeń i możliwości realizacji swojej pasji dla wielu zawodników i zawodniczek zrzeszonych w klubie.
Piłka ręczna to kolejna dyscyplina, w którą angażują się przedstawiciele branży. Cementownia Odra wspiera drużynę piłki ręcznej KPR Gwardia Opole - brązowego medalistę Superligi 2019. Mając przekonanie o niezastąpionej roli sportu, współpracuje także z Miejskim Klubem Sportowym z Kluczborka - rywalizującym w piłkarskiej trzeciej lidze. Drużynę piłkarską KS Orzeł Baniocha wspiera natomiast Lafarge Polska, a w ramach dotychczasowej działalności firma m.in. dofinansowała remont stadionu miejskiego w Białym Borze.