Wbrew obiegowej opinii, produkcja cementu odpowiada jedynie za 2% emisji CO₂ w Polsce. Co więcej, branża sukcesywnie dąży do redukcji śladu węglowego. Przemysł cementowy w Polsce na przestrzeni 30 lat ograniczył emisję dwutlenku węgla o 30% w stostunku do 1990 r. Dalsze cele redukcyjne wyznacza Mapa Drogowa, przygotowana przez Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Cementowego CEMBUREAU i przyjęta przez wszystkie kraje członkowskie, zakładająca ograniczenie emisji CO₂ o ok. 40% w 2030 r. dla producentów cementu i betonu oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.

Druga substancja na świecie

Cement to druga - po wodzie - najczęściej wykorzystywana substancja na świecie. Dlatego też jego ślad węglowy warto zestawić z produktami lub czynnościami, bez których trudno sobie wyobrazić codzienne życie. Taką rolę spełnia bowiem cement - składnik betonu, z którego powstają domy jednorodzinne i osiedla mieszkaniowe, wieżowce i biurowce, budynki użyteczności publicznej, drogi oraz infrastruktura transportowa, kolejowa czy lotnicza. Również transformacja energetyczna, w tym budowa elektrowni wiatrowych, wymaga wykorzystania betonu.

Ślad węglowy cementów (EDP) produkowanych w Polsce, wyznaczony za pomocą metody LCA i zgodnie z normą ISO 14067 – Carbon Footprint of Products, wynosi od 0,482 kg CO₂ na 1 kg dla cementu CEM III do 0,889 kg CO₂ na 1 kg dla cementu CEM I. Oznacza to, iż wytworzenie kilograma większości dostępnych na rynku rodzajów cementu wiąże się z emisją dwutlenku węgla na poziomie 0,5 kg netto.

Porównajmy ślad węglowy

Równocześnie ekwiwalent CO₂ produktów spożywczych wg. Environmental Impacts of Food Production, bazującego na danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, dla kilograma sera lub kawy wynosi odpowiednio 24 i 28 kg CO₂. W przypadku wołowiny, w zależności od stopnia i sposobu jej przetworzenia, ekwiwalent dwutlenku węgla wynosi od 33 do nawet 99 kilogramów dla kilograma mięsa.

Z kolei według danych SFIC, zebranych w ramach publikacji Construction et transition écologique, jeszcze wyższy ślad węglowy wiąże się z czynnościami, które są obecnie codziennością. Sam zakup laptopa, bez jego użytkowania, oznacza emisję 160 kilogramów CO₂, natomiast wysłanie 50 e-maili w ciągu dnia roboczego to kolejne 2,5 kg CO₂.

Warto podkreślić, iż w przeciwieństwie do innych materiałów czy produktów, beton może pochłaniać CO₂, ograniczając tym samym ślad węglowy. Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ, w wyniku procesu karbonatyzacji beton w całym cyklu życia pochłania nawet 50% emisji procesowej CO₂ pochodzącej z produkcji cementu użytego do jego wykonania.

Masz pytanie?

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie.