Podstawowy i strategiczny materiał
Obecnie beton jest stosowany w budownictwie mieszkaniowym, kubaturowym i infrastrukturalnym, a także do realizacji inwestycji strategicznych - z zakresu obronności czy transformacji energetycznej. Jako materiał jest na dobrej drodze do osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 r. Działy badań i rozwoju producentów cementu pracują nad kolejnymi materiałami o obniżonym śladzie węglowym, które będą tworzyć przyszłość budownictwa.
Zrównoważone budownictwo to podejście do projektowania, budowy i eksploatacji budynków w sposób, który minimalizuje ich negatywny wpływ na środowisko, a jednocześnie zapewnia zdrowe i komfortowe warunki dla użytkowników. Jego celem jest harmonia między potrzebami człowieka oraz ochroną środowiska - dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i materiałów.
Beton był, jest i pozostanie fundamentem budownictwa, także zrównoważonego. Nie ogranicza się to jedynie do produkcji, ale także do sposobu, w jaki beton jest używany w budownictwie. Mowa o projektowaniu budynków z myślą o energooszczędności, trwałości i możliwości recyklingu po zakończeniu ich cyklu życia. W tym celu konieczna jest współpraca wszystkich uczestników procesu budowlanego.

Filar zrównoważonego budownictwa
W 1824 r. Joseph Aspdin opatentował cement portlandzki, zatem przemysł cementowy rozwija się już od 200 lat, wspierając pierwszą, drugą i trzecią rewolucję przemysłową. Cement i beton nadal są i będą powszechnie używane oraz niezbędne dla rozwoju ludzkości. Równocześnie możliwe do wprowadzenia zmiany w sektorze cementowym - w celu ograniczenia emisji CO2 w zasadzie zostały już wykonane - mowa o paliwach alternatywnych i produkcji materiałów niskoemisyjnych.
Głównym źródłem emisji z produkcji cementu jest wypalanie kamienia wapiennego, gdzie CO2 jest uwalniane podczas podstawowej reakcji chemicznej. Ta emisja procesowa, na którą nikt nie ma wpływu, stanowi 63% emisji powstającej podczas produkcji cementu. Stąd konieczność wdrożenia technologii CCS, czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO2 onshore (na lądzie).
Jednak bez stabilnych ram prawnych oraz wsparcia finansowego dla tych inwestycji nie będzie możliwe wychwytywanie CO2, a tym samym przyszłość całego sektora budowlanego - nie tylko produkcji cementu i betonu - może stanąć pod znakiem zapytania.