Beton jest drugą - po wodzie - najczęściej używaną substancją na świecie. Umożliwia realizację inwestycji mieszkaniowych, infrastrukturalnych, a także tych o znaczeniu strategicznym. Aby obniżyć ślad węglowy betonu, w budownictwie są stosowane jego niskoemisyjne odmiany. Coraz popularniejsze są także nowe sposoby jego wykorzystania, takie jak druk 3D.

Budować nawet w kosmosie

Beton idealnie nadaje się do druku 3D w budownictwie, umożliwiając przyspieszenie realizacji inwestycji, jak i zredukowanie jej śladu węglowego poprzez zminimalizowanie zużycia materiałów. W tym celu opracowywany jest specjalny beton - dedykowany drukowi 3D, umożliwiający szybsze oraz bardziej ekologiczne wznoszenie budynków. Szacuje się, iż zastosowanie tej technologii może skrócić czas budowy nawet o 50-70%.

W technologii druku 3D z betonu powstają budynki mieszkalne, użytkowe, a także konstrukcje mostowe czy wykorzystywane w branży OZE. Co ciekawe, potencjał drukowania w 3D może zostać zastosowany w budownictwie... kosmicznym. Jak podkreślał prof. Waldemar Pichór z AGH podczas Dni Betonu, firmy uczestniczące w podboju kosmosu są zainteresowane wykorzystaniem właśnie tej technologii, która umożliwia sterowanie i automatyzację i jest jedyną możliwością budowania obiektów na księżycu czy na Marsie.

Dla gospodarki wodnej i nie tylko

W dobie zrównoważonego wykorzystania zasobów, nowe technologie w budownictwie mogą wspierać realizację takich projektów. W Barczewku w okolicach Olsztyna zakończono drukowanie pierwszego na świecie betonowego zbiornika na wodę pitną, wykonanego w technologii druku 3D. Zapewniła ona oszczędność materiałów na poziomie 25%, automatyzację procesu oraz znaczną redukcję czasu realizacji. Projekt powstał we współpracy Holcim Polska z Globtank i COBOD - globalnym liderem w produkcji drukarek 3D do betonu.

To kolejny projekt w Polsce, zrealizowany dzięki drukowaniu w 3D z betonu. Pierwszym z nich był dom w Otrębusach koło Warszawy, wykonany przez firmę REbuild. Z kolei w podwarszawskim Wyszkowie w tej technologii powstał budynek na potrzeby restauracji McDonald's. Technologię druku 3D, wspólnie z firmami Atlas i REbuild, testował również Cement Ożarów. Z kolei Heidelberg Materials dostarczył specjalnie opracowany materiał do realizacji Wavehouse, czyli największego budynku wydrukowanego w 3D w Europie.

Masz pytanie?

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie.