Jedne mają zasięg globalny, inne - ogólnopolski czy lokalny - konkursy i inicjatywy przemysłu cementowego posiadają jednak wspólny cel, jakim jest wsparcie dla innowacji i kreatywności. Te działania są ukierunkowane między innymi na zrównoważone budownictwo, a także ochronę środowiska.

Holcim Foundation Awards to konkurs, który wyróżnia zrównoważone projekty w końcowej fazie projektowania. Ma globalny zasięg, obejmując pięć regionów: Azję i Pacyfik, Europę, Amerykę Łacińską, Bliski Wschód i Afrykę oraz Amerykę Północną. W każdym z nich jury wybierze 4 zwycięskie projekty - stanowiące przykład najlepszych praktyk dla wyzwań związanych ze zrównoważonym projektowaniem i budownictwem - przyzna także nagrodę specjalną.

Globalny wymiar ma również konkurs Quarry Life Award, organizowany przez Heidelberg Materials. Obejmuje kilkanaście krajów, a w jego polskiej odsłonie najlepsze projekty będą wdrażane w życie w kopalniach surowców mineralnych: Ruda, Pawłów i Stroszowice. Konkurs jest naukowo-edukacyjnym przedsięwzięciem, które ma na celu popularyzację i ochronę walorów przyrodniczych terenów kopalni surowców mineralnych oraz poszukiwanie nowych pomysłów na ochronę i promocję ich bioróżnorodności.

Dla startupów został przeznaczony akcelerator Zrównoważone Materiały Budowlane, który realizuje CRH. Celem jest zaproszenie innowacyjnych firm do zaprezentowania nowatorskich pomysłów i rozwiązań, które obniżają emisje, zwiększają cyrkularność, ograniczają lub wykorzystują ponownie odpady, oszczędzają energię i wodę podczas produkcji materiałów budowlanych oraz w trakcie budowy. Szczególnie poszukiwane są nowe technologie skoncentrowane na dekarbonizacji, GOZ i efektywności energetycznej.

Badania i rozwój, aby budować lepszą przyszłość - to hasło konkursu Förderpreis Beton Central Europe, organizowanego przez Cemex. Jego cel stanowi promocja rozwoju produkcji, procesów i zastosowania betonu oraz konstrukcji betonowych. Projekty konkursowe powinny wyznaczać rozwiązania dotyczące ulepszenia cech charakterystycznych dla materiałów budowlanych, ich jakości, efektywności kosztowej, ekologii oraz aspektów technologicznych betonu i konstrukcji betonowych.

"Opolski Margiel" to konkurs, zainicjowany przez Cementownię Odra we współpracy z Wydziałem Przyrodniczo-Technicznym Uniwersytetu Opolskiego. Jego celem jest nagrodzenie najlepszych prac magisterskich, które studenci poświęcili takim zagadnieniom jak wpływu przemysłu na: zdrowie człowieka, jakość powietrza, stan wód powierzchniowych oraz podziemnych, środowisko glebowe, a także florę i faunę.

Masz pytanie?

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie.