Zrównoważone budownictwo to nie tylko dekarbonizacja produkcji materiałów oraz redukcja ich śladu węglowego, ale także jak najlepsze wykorzystanie istniejących zasobów. Producenci cementu i betonu stosują recykling na coraz szerszą skalę, a materiały budowlane znajdują nowe zastosowanie.

Przemysł cementowy stawia na recykling

Jak podkreśla Holcim Polska, recykling materiałów wpisuje się w trend urban mining, czyli wykorzystywania niektórych obszarów miejskich (np. stare zakłady poprodukcyjne, nienadające się do zamieszkania budynki) jako zasobu surowców. Obliczenia wykazały, iż wykorzystanie kruszywa z recyklingu pozwoliło zredukować o 66 proc. emisję CO2 w transporcie i aż o 74 proc. emisję na każdy m3 wykonywanych robót w stosunku do kruszyw z pobliskich kopalń.

CEMEX Polska w Cementowni Rudniki rozwija zrównoważoną produkcję, wykorzystując ponad 45% surowców alternatywnych w masie cementu. Poprzez zastosowanie dodatków zakład redukuje udział klinkieru w cemencie (66%), a zdekarbonizowane surowce odpadowe stanowią ponad 12% wsadu materiałowego klinkieru.

Heidelberg Materials Polska uruchamia w Dąbrowie Górniczej zakład, gdzie po raz pierwszy w Polsce będzie prowadzony recykling betonowych odpadów na skalę przemysłową. Wydajność instalacji wynosi 100 tysięcy odpadów betonowych na godzinę, a odzyskiwanie zaczynu cementowego pozwala na zmniejszenie zawartości klinkieru w cemencie, co z kolei przekłada się na redukcję emisji CO2.

W drogownictwie i budownictwie

Jedną z zalet dróg betonowych jest możliwość 100-procentowego recyklingu ich nawierzchni. Po przekruszeniu beton może posłużyć na przykład jako podbudowa dla nowej drogi. Dokładnie tak stało się w przypadku autostrady A18, która po ponad 80 latach eksploatacji zyskała nową nawierzchnię betonową. Równocześnie dotychczasowa posłużyła jako podbudowa.

Również w budownictwie mieszkaniowym wykorzystuje się materiały z recyklingu. Płyta fundamentowa i stropy domu zrównoważonego w Krakowie zostały wykonany z betonu o 15-proc. udziale kruszywa z recyklingu. Materiał pochodził z budynku, który wcześniej znajdował się na działce. Użycie kruszywa z recyklingu przedłużyło cykl życia wbudowanego ok. 40 lat temu betonu.

Masz pytanie?