Szacuje się, że odnawialne źródła energii zaspokajają już 30% globalnego zapotrzebowania. OZE rozwijają się w gospodarstwach domowych, ale również w przemyśle, w tym także energochłonnym. Sektor cementowy inwestuje w kolejne projekty OZE i nabywa zieloną energię, co wpisuje się w dekarbonizację procesu produkcji cementu, a także łączy z rekultywacją terenów przemysłowych.

Energia z wiatru i słońca

Cemex Polska zawarł z firmą Statkraft długoterminowy kontrakt na dostawy zielonej energii ze źródeł odnawialnych, który został potwierdzony i zabezpieczony zakupem gwarancji pochodzenia. Umowa obejmuje okres 8 lat - począwszy od 1 stycznia 2025 r. - oraz zabezpiecza ok. 30% rocznych potrzeb energetycznych zakładów. Firma rozwija także projekty OZE, takie jak farma fotowoltaiczna o mocy 50 kWp w wytwórni betonu w Pruszkowie. Instalacje fotowoltaiczne w wytwórniach betonu i kopalniach kruszyw Cemex w Europie Centralnej od 2023 r. wyprodukowały już 1 GWh energii elektrycznej.

Obecnie już 50% energii zużywanej przez zakłady Holcim Polska pochodzi ze źródeł odnawialnych. Podpisane umowy z firmą KGAL pozwalają na uzyskanie zielonej energii z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w Krasinie (35,2 MW) oraz Rywałdzie (27 MW), co umożliwia zaspokojenie 50% jej zużycia. Celem jest osiągnięcie poziomu 100% energii pozyskanej z zielonych źródeł do 2030 r. Są wśród nich: powstająca farma fotowoltaiczna o mocy 30 MW w Wierzbicy czy panele fotowoltaiczne na budynkach biurowych we wszystkich zakładach.

Heidelberg Materials Polska nawiązał długofalową współpracę z RWE Supply & Trading i w ramach zawartej umowy zakupi do 70 tys. MWh zielonej energii rocznie. Podczas dekady współpracy zakładane jest ograniczenie emisji CO2 do atmosfery o ponad pół miliona ton, redukując tym samym udział energii konwencjonalnej o kilkanaście procent. Źródłem zielonej energii dla Heidelberg Materials Polska jest 132-megawatowa farma wiatrowa, znajdująca się na północy Polski - 70 km od Gdańska.

Zielona energia kluczem do dekarbonizacji

Cementownia Odra stawia sobie ambitne cele w zakresie zwiększenia udziału zielonej energii w procesie produkcji. Firma zamierza zakontraktować więcej energii elektrycznej z farm wiatrowych i fotowoltaicznych, co jest jednym z filarów dekarbonizacji. Do wzrostu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych dąży również Cementownia Warta, na której terenie powstała składająca się z dwóch instalacji farma fotowoltaiczna o mocy ok. 1 MW, która wytwarza energię na potrzeby zakładu.

Energia słoneczna jest wykorzystywana także w Cementowni Ożarów, gdzie instalacje fotowoltaiczne zostały zamontowane na dachach biurowca oraz wydziału elektrycznego. Kolejna farma słoneczna na potrzeby przemysłu cementowego powstaje w Cementowni Nowiny. Dyckerhoff Polska zakłada, iż zaspokoi ona kilkanaście procent rocznego zapotrzebowania zakładu na energię. Jednym z rozważanych rozwiązań w ramach rewitalizacji terenów kamieniołomu Zgórsko jest natomiast pływająca farma solarna.

Masz pytanie?

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie.