Producenci cementu w Polsce prowadzą szeroko zakrojone działania edukacyjne, ukierunkowane na ochronę środowiska. Są one kierowane zarówno do dzieci, młodzieży, studentów czy lokalnych społeczności. Wszystko po to, aby wspierać zrównoważone rozwiązania oraz działania na rzecz otaczającej nas przyrody.

Konkursy i programy edukacyjne

Fundacja Holcim ogłosiła rozpoczęcie czwartej edycji programu edukacyjnego Zielone Laboratorium Holcim. Udział w nim to okazja do pogłębienia wiedzy na temat ochrony środowiska i gospodarki obiegu zamkniętego, a także możliwość zdobycia nagród. Program skierowany jest do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół średnich, a w ubiegłym roku wzięło w nim udział prawie 5 tys. uczniów.

Cementownia Odra i Uniwersytet Opolski rozpoczęły współpracę w zakresie przyznawania nagród za najlepsze prace magisterskie dla studentów Wydziału Przyrodniczo-Technicznego. Laureaci zostaną wyłonieni w drodze konkursu, który będzie się odbywać corocznie, poczynając od roku akademickiego 2023/2024. Oceniane będą prace poświęcone działalności przemysłu w aspekcie środowiskowym.

Heidelberg Materials po raz szósty zaprasza do udziału w konkursie Quarry Life Award. To naukowo-edukacyjne przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzacja i ochrona walorów przyrodniczych terenów kopalni surowców mineralnych, a także poszukiwanie nowych pomysłów na ochronę i promocję bioróżnorodności tych terenów. Najlepsze projekty wybrane przez jury zostaną realizowane w 2025 r.

W ramach konkursu "Kreuj zieloną przyszłość z Cemex" po raz trzeci zostały nagrodzone najlepsze prace dyplomowe - skupione wokół tematyki innowacyjnych rozwiązań. Obejmowały one szersze spojrzenie na zagadnienia zrównoważonego rozwoju branży budowlanej, w tym: GOZ w budownictwie, optymalizację i poprawę efektywności procesów produkcyjnych oraz produktów czy zastosowanie innowacyjnych rozwiązań materiałowych, które pozwolą na ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych.

Lokalnie o środowisku

Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska zorganizowała dla lokalnej społeczności Cementownia Ożarów. Wydarzenie przybrało formę rodzinnego pikniku, łącząc działania edukacyjne na temat bezpieczeństwa i środowiska, a także dobrą zabawę. Podczas zwiedzania zakładu uczestnicy mieli okazję zobaczyć największy w Europie piec obrotowy oraz centralną sterownię, a także mogli zbadać stan swojego zdrowia i skorzystać z symulatora jazdy.

Lekcję na terenie... cementowni przeprowadził Dyckerhoff Polska. Po raz drugi w odbyła się lekcja geografii w terenie dla uczniów oraz nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Włodzimierza Leonarda Lubańskiego z Nowin, którzy mogli zapoznać się z działaniami na rzecz ochrony środowiska realizowanymi w zakładzie, a także odwiedzić Kopalnię Kowala.

Program Eko Warta, realizowany przez Cementownię Warta, ma na celu budowanie świadomości ekologicznej oraz wspieranie ochrony środowiska. Obejmuje serię spacerów - ornitologicznych, botanicznych i ornitologicznych, a także webinary i spotkania z ekspertami. Program jest przeznaczony dla lokalnych społeczności, a jego uczestnicy mają okazję poznać bogactwo przyrodnicze okolicznych terenów, w tym między innymi doliny Warty.

Masz pytanie?