Przemysł cementowy się zmienia
Światowe Forum Ekonomiczne opracowało nowe wytyczne pod hasłem "Nature Positive: Role of the Cement and Concrete Sector", które szczegółowo określają 5 priorytetowych działań, takich jak:
- poprawa zarządzania wodą w całym łańcuchu wartości,
- przyjęcie technologii produkcji w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) i emisji do powietrza,
- kontynuowanie i wzmacnianie rekultywacji, a także zarządzania bioróżnorodnością,
- rozszerzenie działań na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym w całym łańcuchu wartości,
- wprowadzanie innowacji w zakresie produktów.

Branża na rzecz zrównoważonego rozwoju
Światowe Forum Ekonomiczne wskazało, iż producenci cementu i betonu niejednokrotnie wyprzedzają obecne ramy regulacyjne, działając na rzecz ochrony środowiska. Te działania są wspierane przez stowarzyszenia branżowe, takie jak Global Cement and Concrete Association, które reprezentuje 80% światowego przemysłu cementowego. W Polsce działania na rzecz zrównoważonego rozwoju wspiera Stowarzyszenie Producentów Cementu.
Przemysł cementowy w Polsce jest europejskim liderem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych, które zastępują węgiel i tym samym pozwalają ograniczać emisję CO2. Obecnie krajowe cementownie uzyskują ok. 80% energii niezbędnej do wypalenia klinkieru z paliw alternatywnych, co jest najlepszym wynikiem na Starym Kontynencie. Branża cementowa pełni tym samym istotną rolę w polskim systemie gospodarki odpadami.
Sektor cementowy jest również jedną z pierwszych branż w Polsce, która stawia na rozwój technologii CCS/U, czyli wychwytywania, przesyłania i magazynowania CO2. Projekt Go4ECOPlanet w Cementowni Kujawy pozwoli wychwycić 100% emisji CO2. Zakład stanie się tym samym jedną z pierwszych na świecie oraz pierwszą w Polsce zeroemisyjną cementownią.