Beton jest drugim - po wodzie - materiałem, który najczęściej wykorzystuje nasza cywilizacja. Produkcja cementu i wytwarzanie betonu nierozerwalnie łączą się właśnie z wodą. Zakłady cały czas dążą do ograniczania jej zużycia, ponownie ją wykorzystując - zarówno w procesie produkcyjnym, jak i do nawadniania lokalnych ekosystemów.

Cementownie ograniczają zużycie wody

Rocznie Kopalnia Kujawy gromadzi w wodoszczelnym wyrobisku 1,5 mln m³ wody opadowej. Dotychczas była ona odprowadzana bezpośrednio do rzeki Noteć. W ramach projektu, realizowanego przez Holcim Polska wspólnie z Nadleśnictwem Gołąbki, znaczna część zebranej wody jest teraz doprowadzana do obiektów małej retencji w okolicznych lasach, aby je nawadniać. W 2023 r. zakłady Holcim Polska zmniejszyły zużycie wody w celach produkcyjnych o 11%.

Projekt nawadniania lasów - wspólnie z Lasami Państwowymi, samorządem oraz Wodami Polskimi - realizuje Cementownia Ożarów. Założeniem jest nawodnienie blisko 500 hektarów lasów w gminach Ożarów i Zawichost wodą z kopalni, funkcjonującej na terenie zakładu. Z kolei Dyckerhoff Polska realizuje projekt odwodnienia Kopalni Kowala, a wśród możliwych sposobów wykorzystania wody wskazuje: dalszą rekultywację i rewitalizację Kamieniołomu Zgórsko, a także przeciwpożarowe zaopatrzenie w wodę sąsiedniej wsi.

Woda pochodząca z odwadniania kopalni kredy w Cementowni Chełm jest w blisko 40% wykorzystywana do zaspokajania zapotrzebowania mieszkańców miasta Chełm. W celu optymalizacji gospodarki wodnej w zakładzie, w najbliższych latach CEMEX Polska planuje modernizację młyna węgla - obejmującą również zamknięcie obiegu wody, a tym samym ograniczenie jej zużycia. Także Cementownia Warta wdraża rozwiązania, które pozwalają ograniczyć zużycie wody w zakładzie dzięki jej ponownemu wykorzystaniu.

Budując błękitno-zieloną infrastrukturę

Producenci cementu rekultywują obszary wokół zakładów, które charakteryzują się wysoką wartością przyrodniczą. Na terenach Kopalni Wapienia Górażdże na przestrzeni lat zrekultywowano około 300 hektarów. Działania te prowadzone są w kierunku wodnym i leśnym, w tym poprzez zalesienie już 50 hektarów. Jest tam realizowany również program ochrony bioróżnorodności, w ramach którego Heidelberg Materials Polska wspólnie z przyrodnikami z Uniwersytetu Opolskiego chroni faunę i florę.

Cementownia Odra zrekultywowała teren dawnego wyrobiska górniczego, położony w prawobrzeżnej części Opola. Obszar liczący 17 hektarów stał się na nowo siedliskiem wielu chronionych gatunków zwierząt i roślin, a ptaki zamieszkują okoliczne zadrzewienia i szuwary, okalające zbiornik wodny. Z badań Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego wynika, iż na terenie wyrobiska występuje aż 45 chronionych gatunków, na czele ze świergotkiem polnym.

Na zrekultywowanych terenach są również wyznaczane ścieżki przyrodnicze i dydaktyczne, co ma walor edukacyjny. Utworzyły je między innymi Cementownia Odra, Dyckerhoff Polska - na terenie kopalń Kowala i Zgórsko czy Heidelberg Materials Polska w Kopalni Wapienia Górażdże. W należącym do CEMEX Polska kamieniołomie Lipówka powstała natomiast ścieżka edukacyjna "Kopalnia przywrócona naturze".

Masz pytanie?