Realizowaną przez Lafarge Polska inwestycję wsparła Komisja Europejska w ramach Funduszu Innowacji. Projekt Go4ECOPlanet obejmuje stworzenie kompleksowego łańcucha wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla - począwszy od wychwytywania i skraplania CO₂ w Cementowni Kujawy, aż po jego magazynowanie na obszarach morskich. Płynny dwutlenek węgla będzie transportowany pociągami do multimodalnego terminalu w Gdańsku, a następnie statkami na Morze Północne oraz wtłaczany w wyeksploatowane pola naftowe i gazowe.
Dzięki wdrożeniu nowej technologii, w perspektywie 2027 r. Cementownia Kujawy będzie mogła w 100 procentach zredukować emisję CO₂. Wpisuje się to w działania na rzecz ochrony klimatu, realizowane przez przemysł cementowy w Polsce. Technologia CCUS zostanie po raz pierwszy w Polsce zastosowana w Cementowni Górażdże, gdzie powstanie instalacja wykorzystująca technikę wychwytywania CO₂ z gazów spalinowych po procesie spalania.
Dyckerhoff planuje natomiast zagospodarowanie CO₂ poprzez włączenie go w reakcję z wodorem, czego produktem będzie metan, mogący znaleźć zastosowanie w transporcie czy ciepłownictwie. Firma bada także możliwość wychwytywania, skraplania, transportu i wtłaczania CO₂ do nieczynnych kopalni. Centrum Energetyki AGH, na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu, realizuje z kolei program badawczy możliwości wychwytywania CO₂ w cementowniach, a następnie jego przesyłania i składowania.
Również pozyskiwanie czystej energii przez cementownie wpisuje się w dążenie do zeroemisyjności. CEMEX Polska od 2020 r. pozyskuje od spółki PGE Obrót energię w 100% pochodzącą OZE, a na terenie wytwórni betonu w Pruszkowie została zrealizowana farma fotowoltaiczna. Prąd ze słońca zasili również zakłady Grupy Górażdże, Cementownię Warta oraz Cementownię Ożarów. Z kolei CEMEX Polska planuje budowę zasilanej odpadami Elektrowni Chełm.