Na przestrzeni lat branża cementowa w Polsce znacznie ograniczyła oddziaływanie na środowisko, w tym zredukowała emisję CO₂ o ponad 30% w stosunku do 1990 r. Cementownie podejmują kolejne działania w kierunku dekarbonizacji, w tym inwestując w technologie CCS oraz zwiększając wykorzystanie energii z OZE.

Technologie CCS i niskoemisyjne produkty

Przemysł cementowy jest jedną z pierwszych branż w Polsce, która stawia na rozwój technologii CCS, czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO₂. W 2027 r. pierwsza instalacja CCS rozpocznie pracę w Cementowni Kujawy. Pilotażowy projekt wychwytywania dwutlenku węgla rozwija także Cementownia Górażdże. Według szacunków SPC, w 2030 r. będzie wychwytywane ok. 2,5 mln ton CO₂ z produkcji cementu w Polsce, a w 2040 r. - nawet 100% rocznej emisji.

Dyckerhoff Polska zrealizuje modernizację linii technologicznej w Cementowni Nowiny, dzięki czemu będzie ona mogła produkować niskoemisyjny cement. Przedsięwzięcie będzie prowadzone ze wsparciem Starachowickiej Strefy Ekonomicznej. W najbliższych latach Dyckerhoff Polska planuje kolejne modernizacje zakładu, aby zrealizować unijne cele dotyczące redukcji śladu węglowego.

Niskoemisyjne cementy i betony znajdują się w ofercie kolejnych producentów, w tym Heidelberg Materials Polska, CEMEX Polska, Holcim Polska czy Cement Ożarów. Heidelberg Materials wprowadził pierwszy na świecie cement o zerowej emisji netto, wykorzystujący technologię wychwytu dwutlenku węgla. Docelowo instalacja w zakładzie w Brevik będzie wychwytywać 400 000 ton CO₂ rocznie, co odpowiada 50% emisji zakładu.

Zielona energia do produkcji cementu

Cementownia Warta dąży do wzrostu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Obecnie na terenie zakładu działa farma fotowoltaiczna, wytwarzająca energię na potrzeby własne. Rośnie także udział energii pochodzącej z OZE i zakupionej od dostawców zewnętrznych. Na redukcję emisji dwutlenku węgla przekłada się także sukcesywne zastępowanie węgla paliwami alternatywnymi.

Wykorzystanie paliw alternatywnych to jeden z filarów dekarbonizacji produkcji w Cementowni Warta. Celem zakładu jest osiągnięcie 90-procentowej zastępowalności węgla, co wpisuje się w rekordowy poziom zastosowania paliw alternatywnych w całej branży cementowej w Polsce. Kolejnym celem jest natomiast zakup energii ze źródeł odnawialnych, co stanowi drugi z filarów dekarbonizacji.

CEMEX Polska realizuje długoterminowy kontrakt na dostawy zielonej energii z OZE. Umowa obejmuje okres ośmiu lat - począwszy od 1 stycznia 2025 r. - oraz zabezpiecza ok. 30% rocznych potrzeb energetycznych zakładów. Firma rozwija także własne projekty OZE, takie jak farma fotowoltaiczna w wytwórni betonu w Pruszkowie.

Holcim Polska pozyskuje z OZE już połowę energii zużywanej przez zakłady. Pochodzi ona m.in. z dwóch farm wiatrowych (w Krasiniei Rywałdzie), a także z własnych instalacji fotowoltaicznych na terenie wytwórni betonu w Warszawie, Krakowie i Chrzanowie. Celem jest osiągnięcie poziomu 100% energii pozyskanej z zielonych źródeł do 2030 r.

Energia słoneczna jest wykorzystywana także w Cementowni Ożarów, gdzie instalacje fotowoltaiczne zostały zamontowane na dachach biurowca oraz wydziału elektrycznego. Kolejna farma słoneczna na potrzeby przemysłu cementowego powstaje w Cementowni Nowiny. Dyckerhoff Polska zakłada, iż zaspokoi ona kilkanaście procent rocznego zapotrzebowania zakładu na energię.

Masz pytanie?